Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Media, Design en IT
Taallab: professioneel communiceren38174/3521/2526/1/88
Studiegids

Taallab: professioneel communiceren

38174/3521/2526/1/88
Academiejaar 2025-26
Komt voor in:
  • Bachelor in de communicatie, trajectschijf 1
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Titularis: De Decker Benny
Andere co-titularis(sen): Verstraeten Bart
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 2
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 15.03.2026 (2de semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

simultaan te volgen met Research skills I EN simultaan te volgen met Actua & trends 2 EN simultaan te volgen met Communicatiestrategie EN simultaan te volgen met Digital media EN simultaan te volgen met Brand communication EN simultaan te volgen met Taallab: Engels 2 EN simultaan te volgen met Taallab: Frans 2 EN simultaan te volgen met Personal & professional skills EN simultaan te volgen met Creative lab: visual storytelling.

Korte omschrijving

In Taallab: professioneel communiceren werk je aan een doelgerichte, aantrekkelijke en heldere schrijfstijl en breid je je woordenschatkennis verder uit. Je verdiept je in de basisprincipes van persuasief schrijven en zet die in voor wervende online teksten, zoals socialemediaberichten en e-nieuwsbrieven. Daarnaast ga je ook persuasief presenteren en schaaf je je uitspraak verder bij. Je leert de do's en don'ts van vergaderen en notuleren in een professionele context.

Begincompetenties (tekst)

  • Je kent de basisprincipes van spelling en correct schrijven.
  • Je beheerst de belangrijkste presentatietechnieken.

OLR-Leerdoelen (lijst)

Je schrijft vlotte, correcte en goed gestructureerde Nederlandstalige informatieve en persuasieve communicatieboodschappen waarbij de invalshoek, de inhoud, de opbouw, de woordkeuze en de toon passen bij het medium, de boodschap en de doelgroep.
Je schrijft vlotte, toegankelijke en gevarieerde professionele teksten.
Je schrijft ontvangergerichte en gestructureerde persuasieve teksten.
Je gebruikt creatieve technieken om je teksten stopping power te geven.
Je hanteert de basisprincipes van webgericht schrijven.
Je schrijft consistent met een gegeven tone of voice.
Je past je taal aan aan het gekozen format.
Je hanteert nieuw verworven communicatiespecifieke woordenschat.
Je vat een vergadering samen in een gepast notulentype.
Je drukt je correct uit in het Nederlands en gaat doelgericht met de Nederlandse taal om.
Je houdt een doeltreffende persuasieve presentatie.
Je bouwt professionele interne en externe contacten op en onderhoudt ze. Je hanteert daarbij de gepaste taal, houding en omgangsvormen.
Je neemt op een efficiënte manier deel aan een professionele vergadering.

Leerinhoud

  • schrijfstijl: doelgericht, actief, helder en aantrekkelijk schrijven
  • woordenschat
  • persuasief schrijven: o.a. e-nieuwsbrief en socialemediaberichten
  • persuasief presenteren: betoog
  • vergaderen en notuleren
  • uitspraak

Studiematerialen (lijst)

StudiewijzerVerplicht
Cursus: Taallab: professioneel communicerenVerplicht
  • Auteur: Benny De Decker & Bart Verstraeten
Breid je woordenschat uitVerplicht
  • Auteur: Liesbet De Vuyst / Danielle De Smet
Schaaf je schrijfstijl bijVerplicht€ 19,99
  • Auteur: Liesbet De Vuyst / Danielle De Smet
Scherp je spreekstijl aanVerplicht
  • Auteur: Liesbet De Vuyst & Danielle De Smet
Online leermateriaal op DigitapVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges30,00 uren
Practicum en/of oefeningen6,00 uren
Werktijd buiten de contacturen42,00 uren

Toetsing (lijst)

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks50,00Schriftelijk examen. Zie studiewijzer voor details.
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets eenmalig tijdens de lesweken10,00Schriftelijke opdracht(en) in Productieweek 4. Zie Studiewijzer voor details.
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)20,00Permanente evaluatie: mondelinge opdrachten. Zie studiewijzer voor details.
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks50,00Schriftelijk examen. Zie studiewijzer voor details.
Tweede examenperiodeVaardigheidstoets in de examenreeks20,00Mondelinge opdracht(en). Zie studiewijzer voor details.
Tweede examenperiodeVaardigheidstoets in de examenreeks10,00Schriftelijke opdrachten. Zie studiewijzer voor details.
Evaluatie(s) voor beide examenkansen, niet herhaalbaar in tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets eenmalig tijdens de lesweken10,00Schriftelijke opdracht(en) in Productieweek 3. Zie studiewijzer voor details.
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)10,00Permanente evaluatie: vergadercase. Zie studiewijzer voor details.

Toetsing (tekst)

De totale examentijd voor de kennis- en inzichtstoets(en) bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus ¼ extra examentijd – met een max. van 30 min. – voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.

Als de student bij de eerste examenkans voor dit opleidingsonderdeel als geheel niet slaagt, wordt het cijfer van het deelexamen waarvoor de student minstens 10 op 20 behaalde, overgedragen naar de tweede examenkans waardoor dit deelexamen dus niet kan worden hernomen. Deelexamens waarvoor de student bij de eerste examenkans minder dan 10 op 20 behaalde, worden hernomen tijdens de tweede examenkans. 

Voor de voorwaarden voor het inhalen van een afwezigheid op een (deel)examen binnen en buiten de examenreeksen: zie het onderwijs- en examenreglement. Buiten de examenreeks geldt aanvullend nog het volgende: je kan slechts één (deel)examen per opleidingsonderdeel inhalen en daarvoor éénmaal een inhaalmoment afspreken.