Academiejaar
2025-26
Komt voor in:
- Graduaat orthopedagogische begeleiding (Antwerpen), trajectschijf 2
In andere opleidingen:
-
Graduaat orthopedagogische begeleiding (Mechelen) als Communicatieve vaardigheden 2
-
Graduaat orthopedagogische begeleiding (Turnhout) als Communicatieve vaardigheden 2
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang:
6 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
- examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
- examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Titularis: De Rijdt Chris
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 2
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Volgtijdelijkheid
Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 168,00 uren
Korte omschrijving
Het olod 'Communicatieve vaardigheden 2 ' behandelt het professioneel communiceren door middel van verdiepende communicatieve vaardigheden aan te leren.
Het olod 'Communicatieve vaardigheden' 2 bereidt voor op het professioneel communiceren als zorgverlener ten opzichte van de zorgvragen, collega's en andere actoren.
OLR-Leerdoelen (lijst)
Je communiceert op een verbindende manier met cliënten, cliëntengroepen, cliëntsystemen, collega's en externen.
Je analyseert een eigen praktijkvoorbeeld met ruis op de communicatie. |
Je benoemt communicatieve beperkingen in een gesimuleerde context. |
Je benoemt de uitdagende gesprekstechnieken en het effect van deze technieken in een gesimuleerde context. |
Je geeft en ontvangt feedback op een verbindende en geweldloze manier in een gesimuleerde context. |
Je hanteert een geweldloze en verbindende communicatiestijl in een gesimuleerde context. |
Je herkent uitdagingen en patronen tijdens een gesprek in een gesimuleerde context. |
Je zet gesprekstechnieken in een gesimuleerde context gericht in. |
Je zet bewust methodieken in om cliënten te ondersteunen in hun ontwikkeling en functioneren. Je handelt op basis van theoretische kaders, actuele inzichten en wettelijke bepalingen. Je realiseert duurzame oplossingen.
Je communiceert door gebruik te maken van ondersteunde communicatie in een gesimuleerde context. |
Je bent je bewust van je referentiekader, kwaliteiten en valkuilen als orthopedagogisch begeleider. Je stuurt je professioneel handelen bij op basis van zelfreflectie. Je hebt aandacht voor zelfzorg.
Je formuleert suggesties ter verbetering van jouw aanpak in een communicatieproces. |
Je reflecteert over de invloed van de eigen communicatiestijl op het gedrag van de ander. |
Je reflecteert over de manier waarop je feedback geeft. |
Je reflecteert over de manier waarop je feedback ontvangt. |
Leerinhoud
• Verbindende communicatie
• Verbindend feedback geven en ontvangen
• Oplossingsgerichte gespreksvoering
• Ondersteunende communicatie
• Uitdagende gespreksvoering oa slecht nieuwsgesprek , Intakegesprek , herstelgesprek
• Omgaan met weerstand in een gesprek
• Communicatie afstemmen op verschillende doelgroepen
• Divers sensitief communiceren
Studiematerialen (tekst): Verplicht
• Studiewijzer
• Het cursusmateriaal zal digitaal ter beschikking worden gesteld.
• De syllabus zal digitaal via Digitap ter beschikking worden gesteld en kan ook besteld worden via Universitas.
Toetsing (lijst)
Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
Moment | Vorm | % | Opmerking |
Eerste examenperiode | Vaardigheidstoets eenmalig tijdens de lesweken | 40,00 | Je dient een zelf opgenomen beeldfragment in waarin je de geleerde gesprekstechnieken toepast en maakt een kritische reflectie op het verloop en het effect/resultaat van jouw interventie aan de hand van de theoretische uitgangspunten en inzichten van verbindende communicatie, oplossingsgerichte – uitdagende gespreksvoering of ondersteunde communicatie. Met deze opdracht toon je aan dat je begrijpt wat de essentie is en dat je dit ook daadwerkelijk kunt toepassen in je persoonlijke communicatie met anderen. |
Eerste examenperiode | Vaardigheidstoets in de examenreeks | 60,00 | Mondelinge casus (50 punten) Mondelinge reflectieopdracht (10 punten)
|
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
Moment | Vorm | % | Opmerking |
Tweede examenperiode | Vaardigheidstoets in de examenreeks | 100,00 | Je dient een zelf opgenomen beeldfragment in waarin je de geleerde gesprekstechnieken toepast en maakt een kritische reflectie op het verloop en het effect/resultaat van jouw interventie aan de hand van de theoretische uitgangspunten en inzichten van verbindende communicatie, oplossingsgerichte – uitdagende gespreksvoering of ondersteunde communicatie. Met deze opdracht toon je aan dat je begrijpt wat de essentie is en dat je dit ook daadwerkelijk kunt toepassen in je persoonlijke communicatie met anderen (40 punten) Mondelinge casus (50 punten) Mondelinge reflectieopdracht (10 punten)
|
Toetsing (tekst)
Het cijfer van een deelexamen wordt overgedragen naar de tweede examenperiode indien de student niet geslaagd is voor het totaal van het opleidingsonderdeel maar wel geslaagd is voor dit deelexamen.