Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Mens en Maatschappij
Professionele vaardigheden basis38138/3663/2627/1/44
Studiegids

Professionele vaardigheden basis

38138/3663/2627/1/44
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in het human resources management, trajectschijf 1
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • creditcontract.
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Titularis: Gysbrechts Els
Andere co-titularis(sen): Bertels Karlijne, El Issati Mariam, Gummersbach Sandra, Roosens Ilse
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Voor dit opleidingsonderdeel moet je slagen (wordt nooit gedelibereerd/getolereerd).
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

Het OLOD 'Professionele vaardigheden basis' behandelt de principes van mondelinge communicatie en professionele gespreksvoering. Het OLOD 'Professionele vaardigheden' basis bereidt voor op de rol van professioneel gespreksleider in een HRM context.

Het OLOD 'Professionele vaardigheden basis' legt de basis wat betreft professionele gespreksvoering. Het bereidt de student voor op de (gespreks)vaardigheden die aan bod komen doorheen de opleiding, mee bepaald in de OLODS HRM1: bemensen - vaardigheden, HRM2: beoordelen & belonen, HRM3: ontwikkelen & beëindigen en HRM4: gespecialiseerde gesprekken.

OLR-Leerdoelen

06: Handelt sociaal vaardig, communiceert constructief en helder, dit zowel mondeling als schriftelijk in het Nederlands en in minstens één andere taal.
Je past theoretische principes van professionele gespreksvoering ( fasering en gesprekstechnieken) toe in een simulatiegesprek.
Je hanteert gesprekstechnieken om met gesprekshindernissen om te gaan in een simulatiegesprek.
Je koppelt de basisprincipes van professionele gespreksvoering bij een simulatiegesprek aan het eigen functioneren.
Je hanteert een professionele basishouding bewust de eigen non-verbale communicatie in een simulatiegesprek.
Je licht jouw reflecties omtrent het eigen communicatiegedrag met diepgang en met integratie van de theorie.
08: Professionaliseert zichzelf naar aanleiding van reflectie, feedback en nieuwe beroepsontwikkelingen.
Je reflecteert over eigen sterktes en werkpunten bij simulaties.
Je geeft en ontvangt feedback aan medestudenten.

Leerinhoud

  • De basisprincipes van professionele gespreksvoering (communicatiefilters, non-verbale communicatie, actief luisteren, assertieve houding, effectieve communicatie, telefoneren, mentale kaart, anders principes,.. )
  • Geven en ontvangen van feedback
  • Gespreksvoering: de LSD-methode (luisteren, samenvatten en doorvragen)
  • Gespreksvoering: non-verbale communicatie in een simulatiegesprek
  • Gespreksvoering: fasering en gesprekstechnieken
  • Gespreksvoering: omgaan met gesprekshindernissen
  • Reflectie en feedback m.b.t. eigen communicatiegedrag en groeiproces

Studiematerialen

DigitapVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Practicum en/of oefeningen21,00 uren
Werktijd buiten de contacturen57,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeReflectieopdracht in de examenreeks50,00Voor meer specifieke info en richtlijnen zie studiewijzer.
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets eenmalig tijdens de lesweken50,00Voor meer specifieke info en richtlijnen zie studiewijzer.
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeReflectieopdracht in de examenreeks50,00Voor meer specifieke info en richtlijnen zie studiewijzer.
Tweede examenperiodeVaardigheidstoets in de examenreeks50,00Voor meer specifieke info en richtlijnen zie studiewijzer.

Toetsing (vervolg)

De resultaten van deelonderdelen waarvoor je in de eerste examenperiode geslaagd was, worden automatisch overgedragen naar de tweede examenperiode. Deelonderdelen waarvoor je geslaagd was in de eerste examenperiode hoef je dus niet te herkansen. Let wel, dit principe van puntenoverdracht is niet van toepassing wanneer blijkt dat je ook in de tweede examenperiode niet geslaagd bent en dit olod moet hernemen in een volgend academiejaar. Er is nooit puntenoverdracht van onderdelen waarvoor je niet geslaagd bent, deze onderdelen ben je verplicht te herkansen. In de tweede examenperiode worden deze scores automatisch op nul gezet. Zonder herkansing geen punten.