Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Communicatie 1 32163/3664/2627/1/05
Studiegids

Communicatie 1 

32163/3664/2627/1/05
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de integrale veiligheid, trajectschijf 1
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Co-titularis(sen): Breugelmans Joris
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: niet mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

Dit vak richt zich op het ontwikkelen van effectieve communicatievaardigheden die essentieel zijn in diverse professionele omgevingen. Studenten leren verbale en non-verbale communicatie te analyseren, luistervaardigheden te demonstreren, hun communicatiestijl aan te passen aan verschillende doelgroepen, vergaderingen te organiseren en te faciliteren, heldere rapporten te formuleren, moderne communicatietechnologieën toe te passen, en effectieve feedback te geven en te ontvangen.

OLR-Leerdoelen

Je inspireert, adviseert en communiceert zowel mondeling als schriftelijk op een professionele manier.
Je past je communicatie aan aan je doelgroep.
Je organiseert en faciliteert vergaderingen.
Je past moderne technologische communicatiemiddelen toe.
Je geeft en ontvangt doelgerichte feedback over gedrag.
Je communiceert effectief met diverse teams en individuen.
Je past strategische managementprincipes met betrekking tot teamrollen, samenwerking, feedback, leiding geven, conflicthantering en motivatie toe in een gesimuleerde situatie.
Je benut technologische communicatiemiddelen op geavanceerde wijze voor realtime communicatie en rapportage.
Je past communicatiestrategieën toe om een veiligheidscultuur te bevorderen.
Je denkt kritisch na, houdt rekening met verschillende perspectieven en handelt op een ethisch verantwoorde wijze.
Je herkent culturele verschillen en het effect ervan op communicatie op de werkplaats.
Je analyseert en gebruikt op een toepasselijke manier verbale en non-verbale communicatie.

Leerinhoud

Analyseren van Verbale en Non-Verbale Communicatie: Studenten zijn in staat om zowel verbale als non-verbale communicatie te analyseren, waarbij ze de impact van beide vormen van communicatie in verschillende contexten begrijpen.

Demonstreren van Effectieve Luistervaardigheden: Studenten tonen effectieve luistervaardigheden door actief te luisteren, het begrijpen van verschillende perspectieven en het reageren op de inhoud en emoties van gesprekspartners.

Aanpassen van Communicatie aan Doelgroepen: Studenten passen hun communicatiestijl aan op basis van de kenmerken, behoeften en verwachtingen van verschillende doelgroepen, om effectieve en begrijpelijke boodschappen over te brengen.

Organiseren en Faciliteren van Vergaderingen: Studenten kunnen vergaderingen organiseren, structureren en faciliteren, waarbij ze zorgen voor efficiënte communicatie, besluitvorming en follow-up van actiepunten.

Formuleren van Heldere en Beknopte Rapporten: Studenten zijn in staat om heldere en beknopte rapporten te formuleren, waarbij ze complexe informatie kunnen samenvatten en presenteren op een manier die gemakkelijk te begrijpen is voor de doelgroep.

Toepassen van Moderne Technologische Communicatiemiddelen: Studenten gebruiken effectief moderne technologische communicatiemiddelen, zoals digitale platforms, collaboratieve tools en presentatiesoftware, om informatie te delen en samen te werken binnen teams.

Geven en Ontvangen van Doelgerichte Feedback: Studenten kunnen doelgerichte feedback geven en ontvangen over gedrag, prestaties en communicatie, waarbij ze constructieve suggesties bieden voor verbetering en groei.

Effectieve Communicatie met Diverse Teams en Individuen: Studenten communiceren effectief met diverse teams en individuen, waarbij ze rekening houden met culturele, sociale en professionele verschillen om succesvolle samenwerkingen te bevorderen.

Studiematerialen

DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges14,00 uren
  • Duur: Semester
Practicum en/of oefeningen10,00 uren
Werktijd buiten de contacturen54,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor beide examenkansen, niet herhaalbaar in tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)100,00permanente evaluatie

Toetsing (vervolg)

Bij een groepswerk of individueel werk waarbij er moet ingediend worden op een bepaald tijdstip (bijvoorbeeld op het einde van de les zelf), dan dient de student bij afwezigheid zelf contact op te nemen met de lector op de dag zelf. De student neemt zelf het initiatief op de dag zelf per e-mail. De student krijgt dan een alternatieve taak op punten.


Inclusieve maatregel extra examentijd

Voor alle schriftelijke en digitale ‘kennis- en inzichtstoetsen’ en ‘vaardigheidstoetsen’ binnen en buiten de examenreeks geldt dat de totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus 1/4e extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen. Meer info is terug te vinden op digitap.

Permanente evaluatie

Doorheen de lesweken werk je aan één of meerdere opdrachten. Het eindresultaat is het puntentotaal, 2de examenkans is niet mogelijk.

Bij afwezigheid krijg je een 0-score voor dat onderdeel van de permanente evaluatie.

Bij gewettigde afwezigheden moet je het ziekteattest of bewijs van overmacht steeds binnen de 2 kalenderdagen in iBaMaFlex uploaden via de module ‘mijn afwezigheden’ (attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer van overmacht). Je duidt vervolgens aan dat je de lessen niet zal kunnen volgen voor dit OLOD. Je kan dan, indien organisatorisch mogelijk, maximum 2 gewettigde afwezigheden inhalen. Hiervoor dien je zo snel mogelijk contact op te nemen met de lector. De behaalde punten van het inhaalmoment vervangen de 0-score van de gemiste evaluatie.

Als je de start van dit opleidingsonderdeel hebt gemist omdat je later bent ingeschreven, dan krijg je in overleg met de lector vervangtaken voor de gemiste verplichte aanwezigheden. Hiervoor dien je zo snel mogelijk contact op te nemen met de betrokken lector.

Permanente evaluatie: laattijdig indienen van opdrachten en bijhorende consequenties

Het laattijdig (na de deadline) indienen van een opdracht resulteert in een 0-score voor die opdracht. Kan je omwille van medische redenen of overmacht jouw opdracht niet tijdig indienen? Dan moet je het ziekteattest of het bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen uploaden in iBaMaFlex via de module ‘mijn afwezigheden’. Bij ‘gevolgen’ kies je de optie ‘Ander’ en schrijf je ‘deadline opdracht’. Je dient de opdracht binnen de 2 kalenderdagen in nadat deze wettige reden is opgehouden te bestaan. Opgelet: attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer overmacht.

Verplichte aanwezigheid gastlectoren en bedrijfsbezoeken

De student dient verplicht aanwezig te zijn tijdens de presentaties, het bedrijfsbezoek en/of de gastspreker van dit opleidingsonderdeel.
Kan je omwille van medische redenen of overmacht niet aanwezig zijn? Dan moet je het ziekteattest of het bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen uploaden in iBaMaFlex via de module ‘mijn afwezigheden’. Bij ‘gevolgen’ kies je de optie ‘Ander’ en schrijf je ‘deadline opdracht’. Je dient de opdracht binnen de 2 kalenderdagen in nadat deze wettige reden is opgehouden te bestaan. Opgelet: attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer overmacht.