Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Milieubeheer41209/3664/2627/1/79
Studiegids

Milieubeheer

41209/3664/2627/1/79
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de integrale veiligheid, trajectschijf 2
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Co-titularis(sen): Wens Inge
Co-titularis(sen) zijn nog niet (allemaal) gekend.
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

Dit OLOD behandelt diverse milieugerelateerde thema’s waarmee de preventieadviseur en veiligheidscoördinator in de praktijk op de werkvloer worden geconfronteerd. De student verwerft inzicht in de interpretatie en toepassing van milieuwetgeving binnen een bouw- en werfcontext.

Er wordt aandacht besteed aan de omgevingsvergunning en de correcte interpretatie en toepassing van milieuvoorwaarden binnen projecten en organisaties. Daarnaast komen de noodzakelijke bodemonderzoeken en bijhorende documenten aan bod die vereist zijn bij de opstart van een werf.

Verder wordt ingegaan op bestaande saneringstechnieken en het verloop van een saneringswerf, evenals het concept van een duurzame werf en de bijhorende principes van milieubewust bouwen.

Tot slot wordt onderzocht hoe de preventieadviseur kan bijdragen aan een duurzamer materialenbeleid binnen organisaties, met aandacht voor circulair gebruik van materialen, afvalpreventie en milieuvriendelijke werfpraktijken.

OLR-Leerdoelen

operationaliseren
Je analyseert en interpreteert de van toepassing zijnde milieuvoorwaarden met betrekking tot keuringen, rapportering en metingen.
Je werkt een duurzaam materialenbeheer uit op basis van de wetgeving, beleid, Ladder van Lansink en de basisconcepten circulaire economie.
Je stelt risico's en opportuniteiten vast, evalueert ze en zoekt oplossingen volgens een gepaste risicoanalysemethodiek vanuit een technisch en toegepast wetenschappelijke bagage.
Je beschrijft de opbouw, samenstelling, functies en verstoringen van de bodem
Je implementeert, evalueert en verbetert het veiligheids-, welzijns-, milieu- en kwaliteitsbeheersysteem.
Je analyseert en interpreteert omgevingsvergunningen en -meldingen en de mogelijke impact voor een organisatie.
Je legt uit waarom het naleven van milieuwetgeving en -voorschriften belangrijk is voor bedrijven en organisaties en wat de gevolgen zijn van het niet naleven.
Je interpreteert, implementeert en blijft op de hoogte van de geldende wet- en regelgeving en beleidsteksten.
Je onderzoekt kritisch de evoluerende milieuwetgeving en voert gerichte opzoekingen uit.
Je verzamelt en interpreteert gegevens en formuleert verbetermaatregelen.
Je adviseert over voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van bodemverontreiniging
Je adviseert over maatregelen om de milieu- en klimaatimpact van een werf te verminderen

Leerinhoud

- Inleiding

- Bodem (en grondwater)

  opbouw, samenstelling, functies en verstoring

  van toepassing zijnde wetgeving: Bodemdecreet, Vlarebo (Bodemattest, bodemonderzoeken, grondverzet, ...) en Vlarem II

  preventief en curatief

- Materialen

  Europees beleid en van toepassing zijnde wetgeving (Europees en lokaal): Materialendecreet, Vlarema, ..

Circulaire economie: beginselen en tools, duurzaam afvalbeheer

- Oefeningen en toegepaste cases

  leren omgaan met de voornaamste tools en platformen

  wetgeving, omgevingsvergunningen en -meldingen analyseren en interpreteren

  (afval)audits uitvoeren en hierover rapporteren

- Toepassing van milieuwetgeving op de werf (ter ondersteuning van de veiligheidscoördinator)

  Bodemattest, -onderzoeken, grondverzet

omgevingsmelding / -vergunning

  afval- en materialenbeheer

  asbest en stofemissies

  milieu- en klimaatimpact analyseren en verbetermaatregelen voorstellen

 

Studiematerialen

DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges14,00 uren
  • Omschrijving: hoorcollege
Practicum en/of oefeningen10,00 uren
  • Omschrijving: oefeningen en opdracht
Werktijd buiten de contacturen54,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00Digitaal en schriftelijk (deels open boek)
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets in de examenreeks40,00Digitaal en schriftelijk (deels open boek)
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00Digitaal en schriftelijk (deels open boek)
Tweede examenperiodeVaardigheidstoets in de examenreeks40,00Digitaal en schriftelijk (deels open boek)
Evaluatie(s) voor beide examenkansen, niet herhaalbaar in tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets eenmalig tijdens de lesweken20,00Digitaal en schriftelijk (deels open boek)

Toetsing (vervolg)

Bij een groepswerk of individueel werk waarbij er moet ingediend worden op een bepaald tijdstip (bijvoorbeeld op het einde van de les zelf), dan dient de student bij afwezigheid zelf contact op te nemen met de lector op de dag zelf. De student neemt zelf het initiatief op de dag zelf per e-mail. De student krijgt dan een alternatieve taak op punten.

Eénmalige toets tijdens de lesweken (20%)

Tijdens de lesweken wordt een éénmalige toets georganiseerd en maakt deel uit voor 20% van je puntentotaal. De punten van deze toets wordt overgedragen naar 2de zit en is dus niet herneembaar.

Bij afwezigheid krijg je een 0-score voor dat onderdeel van de toets.

Bij gewettigde afwezigheden moet je het ziekteattest of bewijs van overmacht steeds binnen de 2 kalenderdagen in iBaMaFlex uploaden via de module ‘mijn afwezigheden’ (attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer van overmacht). Je duidt vervolgens aan dat je de lessen niet zal kunnen volgen voor dit OLOD en je dient een inhaalexamen aan te vragen via iBaMaFlex. Je kan dan, Je kan dan deze toets tijdens de lesweken op een vastgelegde datum inhalen. Hiervoor dien je zo snel mogelijk contact op te nemen met de lector. De behaalde punten van het inhaalmoment vervangen de 0-score van de gemiste evaluatie.

Verplichte aanwezigheid gastlectoren en bedrijfsbezoeken

De student dient verplicht aanwezig te zijn tijdens de presentaties, het bedrijfsbezoek en/of de gastspreker van dit opleidingsonderdeel.

Kan je omwille van medische redenen of overmacht niet aanwezig zijn? Dan moet je het ziekteattest of het bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen uploaden in iBaMaFlex via de module ‘mijn afwezigheden’. Bij ‘gevolgen’ kies je de optie ‘Ander’ en schrijf je ‘deadline opdracht’. Je dient de opdracht binnen de 2 kalenderdagen in nadat deze wettige reden is opgehouden te bestaan. Opgelet: attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer overmacht.

Inclusieve maatregel extra examentijd

Voor alle schriftelijke en digitale ‘kennis- en inzichtstoetsen’ en ‘vaardigheidstoetsen’ binnen en buiten de examenreeks geldt dat de totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus 1/4e extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen. Meer info is terug te vinden op digitap.
Het digitaal/schriftelijk examen tijdens de examenperiode bestaat uit een gedeelte gesloten boek en een gedeelte open boek.