Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Maatschappelijke veiligheid 141226/3664/2627/1/75
Studiegids

Maatschappelijke veiligheid 1

41226/3664/2627/1/75
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de integrale veiligheid, trajectschijf 2
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Co-titularis(sen): Verbeeck Jeoffrey
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

Maatschappelijke veiligheid sluit aan op de andere veiligheidsvakken die tijdens de opleiding aan bod komen. Het is een aanvulling in de zin dat veiligheid niet stopt bij de toegangsdeur van de werkplek.

Maatschappelijke Veiligheid 1 biedt een brede inleiding op de juridische en organisatorische fundamenten van de Belgische rechtsstaat. Je maakt kennis met het recht, de functie ervan in de samenleving en het onderscheid met morele, sociale en religieuze normen.

Dit vak behandelt de Belgische staatsstructuur, de totstandkoming van wetgeving en de belangrijkste rechtsbronnen en rechtsbeginselen. Daarnaast bestudeer je de voornaamste grondrechten (GW en EVRM) die verband houden met veiligheid en leer je deze te herkennen en toepassen in realistische situaties.

Dit vak geeft je inzicht in het Belgisch rechtshandhavingssysteem. Je bestudeert een aantal concepten uit de strafwet, de rechterlijke organisatie en de rol van de verschillende actoren in een strafprocedure. (OM, onderzoeksrechter, raadkamer, KI …).

Ook de diverse publieke en private veiligheidspartners komen aan bod, met aandacht voor hun opdrachten en bevoegdheden.

OLR-Leerdoelen

Je beheert noodsituaties vanuit een beleidsmatige en operationele aanpak en betrekt hierbij de nodige belanghebbenden.
Je legt de functie van ‘recht’ in de samenleving uit en onderscheidt het van morele, religieuze en sociale normen.
Je kent de voornaamste rechtsbronnen en rechtsbeginselen.
Je beheert en coördineert projecten in samenwerking met derden.
Je ontdekt de samenstelling van de Belgische staatsstructuur.
Je interpreteert, implementeert en blijft op de hoogte van de geldende wet- en regelgeving en beleidsteksten.
Je legt het totstandkomingsproces van wetgeving uit en onderscheidt de diverse wetgevingsstukken.
Je licht toe wat grondrechten zijn en herkent ze in concrete omstandigheden.
Je kent en omschrijft de voornaamste begrippen uit de strafwetgeving.
Je onderscheidt de verschillende actoren binnen de rechterlijke organisatie en omschrijft kernachtig hun functies.
Je denkt kritisch na, houdt rekening met verschillende perspectieven en handelt op een ethisch verantwoorde wijze.
Je identificeert de publieke veiligheidspartners en benoemt hun kernopdrachten.

Leerinhoud

Inleiding recht

Staatsstructuur

Bronnen en beginselen

Grondrechten

Rechtshandhaving

Publieke en private veiligheidspartners


Studiematerialen

DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges24,00 uren
  • Omschrijving: 24u hoorcollege6u werkcollege
  • Duur: Semester
  • Opmerking: 24u hoorcollege6u werkcollege
Werktijd buiten de contacturen54,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00Schriftelijk en/of digitaal examen
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00Schriftelijk en/of digitaal examen

Toetsing (vervolg)

Bij een groepswerk of individueel werk waarbij er moet ingediend worden op een bepaald tijdstip (bijvoorbeeld op het einde van de les zelf), dan dient de student bij afwezigheid zelf contact op te nemen met de lector op de dag zelf. De student neemt zelf het initiatief op de dag zelf per e-mail. De student krijgt dan een alternatieve taak op punten.


Verplichte aanwezigheid gastlectoren en bedrijfsbezoeken

De student dient verplicht aanwezig te zijn tijdens de presentaties, het bedrijfsbezoek en/of de gastspreker van dit opleidingsonderdeel.
Kan je omwille van medische redenen of overmacht niet aanwezig zijn? Dan moet je het ziekteattest of het bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen uploaden in iBaMaFlex via de module ‘mijn afwezigheden’. Bij ‘gevolgen’ kies je de optie ‘Ander’ en schrijf je ‘deadline opdracht’. Je dient de opdracht binnen de 2 kalenderdagen in nadat deze wettige reden is opgehouden te bestaan. Opgelet: attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer overmacht.


Inclusieve maatregel extra examentijd

Voor alle schriftelijke en digitale ‘kennis- en inzichtstoetsen’ en ‘vaardigheidstoetsen’ binnen en buiten de examenreeks geldt dat de totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus 1/4e extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen. Meer info is terug te vinden op digitap.


Uitstappen en bezoeken

Afhankelijk van het aanbod kunnen nog uitstappen en bezoeken georganiseerd worden waarvoor de student, deelnamekosten na inschrijving worden in de loop van het academiejaar gefactureerd aan de student.