Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Gezondheid en Wetenschap
Toegepaste psychologie S332371/3672/2627/1/37
Studiegids

Toegepaste psychologie S3

32371/3672/2627/1/37
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de voedings- en dieetkunde, trajectschijf 2
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Co-titularis(sen): Lauwers Kaat, Verbeke Myriam
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (Academiejaar)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

eerder ingeschreven voor Toegepaste psychologie S2.

Korte omschrijving

Het vak toegepaste psychologie S3 behandelt verschillende thema's binnen de psychologie. Deze thema's zijn de verschillende stromingen binnen de psychologie, conditionering en leren, sociale psychologie, de positieve psychologie en eetproblemen (inclusief eetstoornissen) worden behandeld waarbij er een blik wordt geworpen op het werkveld van de diëtist. Naast het theoretisch luik wordt er ook praktisch gewerkt onder de vorm van oefeningen waarbij er verdiepende oefeningen en casussen in duo/groep worden opgelost.

OLR-Leerdoelen

Curatief - diagnose
Je herkent op basis van een gegeven casus de verschillende vormen van eetstoornissen (AN, BN, BED) (gegeven een patiëntensituatie of er sprake is van AN, BN en BED).
Curatief - interdisciplinair
Je past de positieve psychologie toe op casussen aan de hand van de ACT-systematiek.
Curatief - motiveren
Je adviseert de PZON met een eetprobleem of -stoornis binnen de grenzen van het vakgebied.
Intrapersoonlijk - evidence-based handelen
Je beschrijft conditionering en leren toegepast op het werkveld van diëtisten.
Je legt uit hoe ons gedrag kan beinvloed worden door anderen en hoe we anderen kunnen beïnvloeden (sociale psychologie).

Leerinhoud

Om als diëtist te werken in de preventieve, curatieve sector of de voedingsindustrie word je geconfronteerd met gedrag en gedragsbeïnvloeding. Binnen het vak toegepaste psychologie S3 komen er verschillende theorieën uit de psychologie aan bod met als doel handvaten te bieden om als diëtist in de praktijk aan de slag te kunnen. De link naar het werkveld wordt gemaakt door o.a. te werken met oefeningen en casussen uit de praktijk. De thema's die aan bod komen in het vak toegepaste psychologie S3 zijn:

  • Gedrag en psychologische wetenschap (preventief werkveld, gezondheidsbevordering, gedragsverandering)
  • Conditionering en leren (emotionele eters, aan- en afleren van gewoontes, nudges)
  • Sociale psychologie (vooroordelen, stereotypering, stigma, conformisme)
  • Positieve psychologie (welbevinden, veerkracht, emotieregulering)
  • Eetproblemen en eetstoornissen

Studiematerialen

cursus UniversitasVerplicht
DigitapVerplicht
VakliteratuurVerplicht
  • Auteur: Diverse

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges20,00 uren
Werktijd buiten de contacturen58,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00De totale examentijd voor deze kennis- en inzichtstoets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus ¼ extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00De totale examentijd voor deze kennis- en inzichtstoets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus ¼ extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.

Toetsing (vervolg)

Digitale examens: het niet opstarten of afsluiten van de monitoringsoftware wordt aanzien als fraude.