Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Topometrie 533896/3673/2627/1/82
Studiegids

Topometrie 5

33896/3673/2627/1/82
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in het vastgoed, trajectschijf 3
    Afstudeerrichting:
    • landmeten
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Co-titularis(sen) zijn nog niet (allemaal) gekend.
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (Academiejaar)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

eerder ingeschreven voor Wetenschappelijke ondersteuning topografie 2 EN eerder ingeschreven voor Topometrie 3 A EN eerder ingeschreven voor Vereffeningsleer 3.

Korte omschrijving

In topometrie5 worden onder meer oppervlakte- en volumeberekeningen uitgevoerd en rekenmethodes gezien om perceelsverdelingen te doen. De uitwerking van de Helmerttransformatie en toepassing ervan in topografische software wordt bekeken.

Een deel van dit opleidingsonderdeel wordt in afstandsonderwijs ingericht. Aan de hand van filmpjes wordt de theorie gegeven en worden voorbeeldoefeningen aangereikt. De student bekijkt deze filmpjes en oefent de leerstof zelfstandig in door het maken van oefeningen. Op regelmatige basis worden de vorderingen getest, het bijhouden van de leerstof wordt dus ten stelligste aangeraden. Tijdens de wekelijkse lessen (ON-CAMPUS) worden uiteenzettingen gegeven, kunnen oefeningen in groep gemaakt worden en vragen aan de lector worden gesteld. Bij minder goede resultaten op de testen wordt aanwezigheid tijdens deze wekelijkse les ten zeerste aangeraden om de problemen met de leerstof aan te pakken.

Leerinhoud

1. De Helmerttransformatie

2. Landmeetkundig rekenen: volumes, oppervlaktes en perceelsverdelingen: theorie en oefeningen (manueel, rekenblad, topografische software)

3. Ground penetrating radar

Studiematerialen

Cursus SyllabusVerplicht
DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht
Bouwmeten 2-3Aanbevolen
  • Auteur: Zondag, N.
GPS for Land SurveyorsAanbevolen
  • Auteur: Jan Van Sickle
Landmeten 2Aanbevolen
  • Auteur: Zondag, N.
Praktische geodesie en topografie deel 1, 3a en 3bAanbevolen
  • Auteur: Van Twembeke, U.L.
SurveyingAanbevolen
  • Auteur: Bannister, A. - Raymond, S. - Baker, R.
Surveying fundamentals and practicesAanbevolen
  • Auteur: Nathanson, J. - Lanzafama, M.T. - Kissam, P.
Surveying Principles and applicationsAanbevolen
  • Auteur: Kevenagh, B. - Mastin, T.
Surveying with construction applicationsAanbevolen
  • Auteur: Kavanagh B. - Slattery D.

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges16,00 uren
Practicum en/of oefeningen8,00 uren
Werktijd buiten de contacturen54,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks90,00Toetsmethode: casus, open en gesloten vragenBron: gesloten boekToetsmedium: schriftelijk/digitaalToetsmoment: momentopname op examenBeoordelaar: lector(en)
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)10,00Toetsmethode: open en gesloten vragen
Toetsmedium: digitaal (Digitap)
Toetsmoment: permanent
Beoordeling: Lector(en)
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00Toetsmethode: casus, open en gesloten vragen
Bron: gesloten boek
Toetsmedium: schriftelijk/digitaal
Toetsmoment: momentopname op examen
Beoordelaar: lector(en)

Toetsing (vervolg)

Aan het begin van het semester zal gedetailleerde informatie ivm de evaluatie tijdens de lesweken via het digitaal leerplatform aan de student worden meegedeeld.

Het laattijdig (na de deadline) indienen van een kennis- en inzichtstestje resulteert in een 0-score voor dat testje.

De student die omwille van medische redenen of overmacht een kennis en inzichtstoets tijdens de lesweken mist, kan dit inhalen op voorwaarde dat hij voldoet aan de onderstaande criteria en de beschreven procedure volgt:
- de student registreert zijn afwezigheid op het deelexamen in iBaMaFlex voor de aanvang van dit deelexamen via de module ‘mijn afwezigheden’ met als reden ‘aanvraag inhaalmoment’.
- de student meldt dit aan de lector en uploadt binnen de 2 kalenderdagen, na de dag waarvoor hij inhaalmoment wil aanvragen, via de iBaMaFlex-module ‘mijn afwezigheden’ een geldig medisch attest, zoals omschreven onder de begripsbepaling nr. 43 in art. 1.1 van het onderwijs-en examenreglement, of het nodige bewijsmateriaal voor de overmachtssituatie.
De lector zal een nieuwe datum bepalen voor de toets, zolang de onderwijsorganisatie dit mogelijk maakt, en zal de student(en) hiervan op de hoogte stellen. Indien de student niet deelneemt op deze inhaaldag, ongeacht gewettigd of niet gewettigd, krijgt hij een 0 voor dit onderdeel.

Voor alle schriftelijke en digitale ‘kennis- en inzichtstoetsen’ en ‘vaardigheidstoetsen’ binnen en buiten de examenreeks geldt dat de totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus 1/4e extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.