Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Chemische labovaardigheden 140903/3609/2627/1/51
Studiegids

Chemische labovaardigheden 1

40903/3609/2627/1/51
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Graduaat laboratoriumassistentie, trajectschijf 1
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 6 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Co-titularis(sen): Kalayci Sumeyye, Peeters Kato, Stryckers Gertjie, Van den Broeck Melanie
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 156,00 uren

Volgtijdelijkheid

(simultaan te volgen met Veiligheid in een labo OF geslaagd of gedelibereerd/getolereerd voor Veiligheid in een labo) EN (simultaan te volgen met Chemische basisbegrippen OF geslaagd of gedelibereerd/getolereerd voor Chemische basisbegrippen).

Korte omschrijving

Binnen dit opleidingsonderdeel leren we je de basisvaardigheden van een laboratoriumassistent. Vaak word je mee ingeschakeld voor het bereiden van oplossingen die gebruikt worden voor de analyses. Je zal goed moeten weten hoe je op een correcte manier deze oplossingen bereidt. We gaan dus stap voor stap door het proces van het berekenen en maken van oplossingen en verdunningen, zowel analytische als niet-analytische bereidingen. Je leert de verschillende concentratiegrootheden en -eenheden gebruiken. De berekeningen maken we met behulp van MS Excel. Je ontwikkelt ook de praktische vaardigheden in het nauwkeurig afmeten van stoffen, pipetteren en het correct uitvoeren van verdunningen. Titraties worden gebruikt voor de concentratiebepaling van bepaalde stoffen. In dit opleidingsonderdeel leer je de principes van zuur-base titraties.

OLR-Leerdoelen

Je handelt veilig en duurzaam volgens interne en externe kwaliteitsrichtlijnen.
Je handelt onder begeleiding volgens de geldende instructies over veiligheid, milieu en hygiëne in een chemisch lab
Je sorteert en verwijdert afval en wegwerpmaterialen volgens de regelgeving
Je plant en organiseert je laboratoriumwerkzaamheden efficiënt.
Je bereidt na instructie een eenvoudige chemische labopdracht voor
Je voert eenvoudige labexperimenten uit op basis van wetenschappelijke richtlijnen (incl. Engelstalige) en schat daarbij zelf in welke methode het meest geschikt is.
Je beschrijft de principes van basislabotechnieken ter voorbereiding van een lab
Je legt het werkingsprincipe en toepassingsgebied van balansen uit
Je legt het werkingsprincipe en toepassingsgebied van chemisch basislabmateriaal uit
Je benoemt het verschil tussen analytisch en niet analytisch werken
Je maakt analytische en niet analytische bereidingen volgens de gevraagde procedure
Je rekent met de verschillende chemische concentratiebegrippen
Je voert analytisch een verdunningsreeks uit
Je voert chemische berekeningen uit ter voorbereiding van een lab
Je voert eenvoudige chemische basishandelingen uit volgens een gegeven procedure
Je voert een zuur base titratie uit volgens een gegeven procedure.

Leerinhoud

Analytische en niet-analytische vaardigheden
Verdunningstabellen
Concentratieberekeningen ahv rekenblad in Excel
Oplossingen en verdunningen maken

Zuur-base titratie

Studiematerialen

chemische labvaardigheden 1Verplicht
  • Auteur: Bonnie Van Himbeeck en Gertjie Stryckers
DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht
Klein labomateriaal (pipetpeer, spatel, stift, roermagneet, ...)Verplicht
Labojas en veiligheidsbrilVerplicht
Labschrift (A4 / harde kaft / ingebonden)Verplicht
Niet-grafisch rekentoestelVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Individuele begeleiding6,00 uren
Practicum en/of oefeningen37,00 uren
Werktijd buiten de contacturen113,00 uren

Toetsing (vervolg)

De student dient verplicht aanwezig te zijn op de praktijksessies van dit opleidingsonderdeel. Aanwezigheid is verplicht tijdens de labo’s omdat tijdens deze contactmomenten praktische beroepsvaardigheden worden aangeleerd die uitsluitend onder begeleiding kunnen plaatsvinden tijdens de ingeroosterde bijeenkomsten.


Bij elke afwezigheid behaalt de student een 0 score op het betreffende deelexamen.
De student kan maximaal 1 gemiste praktijksessie, indien gewettigd afwezig, inhalen in overleg met alle betrokken lectoren en dit enkel indien het organisatorisch mogelijk is. De student neemt het initiatief om binnen de 3 kalenderdagen na de gemiste praktijksessie met de betrokken lectoren deze inhaalsessie in te plannen.
Deelexamens die om didactische of organisatorische redenen niet kunnen ingehaald worden, geven geen recht op een inhaalexamen.


Studenten die de voorbereidende taken onvoldoende hebben uitgevoerd worden niet toegelaten tot de praktijksessie. De student haalt 0 voor de gemiste sessie.

Elke student, die conform de werkinstructies door de lector de toegang tot de labs of praktijklokalen ontzegd wordt, haalt een 0 voor deze sessie.


Feedbacksessies:
De student dient verplicht aanwezig te zijn tijdens de feedbacksessies.
Tijdens deze onderwijsactiviteit wordt er getoetst. Indien de student afwezig is haalt hij een 0 voor deze evaluatie. Er is geen inhaalmoment mogelijk.





Bij langdurige gewettigde afwezigheid contacteert de student het opleidingshoofd.

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00schriftelijke examen. De totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus ¼ extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00schriftelijke examen. De totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus ¼ extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen.
Evaluatie(s) voor beide examenkansen, niet herhaalbaar in tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)60,00Geen tweede zit mogelijk. Dit deelpunt wordt overgedragen naar 2de zittijd.