Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Industrie en Omgeving
Industrial engineering 143051/3659/2627/1/80
Studiegids

Industrial engineering 1

43051/3659/2627/1/80
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de elektromechanica, trajectschijf 2
    Afstudeerrichting:
    • Onderhoudstechnologie
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Men kan dit opleidingsonderdeel niet volgen binnen een
  • examencontract (met het oog op het behalen van een creditbewijs).
  • examencontract (met het oog op het behalen van een diploma).
Titularis: Thijs Alain
Andere co-titularis(sen): Van Goethem Wim
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

eerder ingeschreven voor Elektrisch ontwerpen EN eerder ingeschreven voor Mechanisch ontwerpen CAD_U.

Korte omschrijving

Het OLOD Engineering 1 behandelt de basisprincipes van elektrische netsystemen, vermogenbalansen en kabeldimensionering met Caneco. Studenten maken kennis met digitale ontwerpsoftware zoals Revit en Eplan voor het modelleren van technische installaties.
Het OLOD Engineering 1 bereidt voor op het analyseren, ontwerpen en documenteren van elektrische installaties in een professionele engineeringcontext.

OLR-Leerdoelen

1. Vakkennis: Je hebt inzicht in hoe elektrische en mechanische onderdelen elkaar beïnvloeden in producten, diensten en systemen en stemt deze op elkaar af.
Je herkent verschillende netsystemen.
Je berekent de kortsluitvermogens en kabels van een installatie aan de hand van een softwarepakket.
4. Analyseren en onderbouwen: Je analyseert zelfstandig een technische vraag of probleem in het kader van een complex elektromechanisch project en stelt technisch onderbouwde oplossingen voor.
Je brengt een elektrische installatie met vermogen en gebruiksfactoren in kaart en op basis van deze lijst bepaal je wat de te verwachte belasting op de trafo en op het reactief vermogen is.
5. Ontwerpen: Je maakt op een gestructureerde manier ontwerpen in het kader van een elektromechanisch project, kritisch gebruik makend van diverse bronnen.
Je selecteert de juiste componenten aan de hand van catologi.
Je ontwerpt aan de hand van realistische gegevens elektrische schema's van een schakelbord met een volledige materiaallijst in Eplan.
Je ontwerpt van de installatie een inplantingsplan in 3D + 2D met voorstelling van de verbruikers, kringnummers, verdeelborden, machines, verlichting, noodverlichting, ... MEP in Revit.
6. Gefundeerd kiezen: Je maakt een technisch, duurzaam en economisch gefundeerde keuze uit beschikbare componenten om te integreren in een elektromechanisch systeem.
Je onderzoekt het gebruik van noodbronnen en UPS.
Je interpreteert een HS-schema van een bestaande installatie en op basis van dit schema beslis je of de HS-installatie voldoet aan de voorziene uitbreiding.
Je interpreteert de impact van verschillende instellingen bij je kabelberekeningen.

Leerinhoud

  • Vermogenbilan
  • Netsystemen
  • Kabelberekeningen in Caneco
  • Revit
  • Eplan

Studiematerialen

StudiewijzerVerplicht
Cursusmateriaal via DigitapVerplicht
Eigen laptopVerplicht
ToepassingssoftwareVerplicht

Onderwijsorganisatie

Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges20,00 uren
Practicum en/of oefeningen15,00 uren
Werktijd buiten de contacturen43,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00Digitale evaluatie
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks40,00Digitale evaluatie
Evaluatie(s) voor beide examenkansen, niet herhaalbaar in tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets permanent tijdens de lesweken (Permanente evaluatie)60,00

Toetsing (vervolg)

Permanente evaluatie: verplichte aanwezigheid tijdens alle contactmomenten en bijhorende consequenties

  • Aanwezigheid is verplicht tijdens alle contactmomenten omdat 1) tijdens deze contactmomenten praktische beroepsvaardigheden worden aangeleerd die uitsluitend onder begeleiding kunnen plaatsvinden tijdens de ingeroosterde bijeenkomsten en 2) de onderwijsactiviteit een vormende waarde heeft waarbij een inhaalmoment niet mogelijk is.
  • Bij afwezigheid krijg je een 0-score voor dat onderdeel van de permanente evaluatie.
  • Bij gewettigde afwezigheid deel je jouw afwezigheid mee vóór aanvang van de permanente evaluatie via de webmodule ‘Mijn afwezigheden’ in iBaMaFlex. Je uploadt het ziekteattest of bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen na de gemiste evaluatie via diezelfde webmodule ‘Mijn afwezigheden’ in iBaMaFlex (attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer van overmacht). Je duidt vervolgens aan dat je de lessen niet zal kunnen volgen voor dit OLOD. Je kan dan, indien organisatorisch mogelijk, maximaal 1 gewettigde afwezigheden inhalen. Hiervoor dien je zo snel mogelijk contact op te nemen met de lector. De behaalde punten van het inhaalmoment vervangen de 0-score van de gemiste evaluatie.
  • Als je de start van dit opleidingsonderdeel hebt gemist omdat je later bent ingeschreven, dan krijg je in overleg met de lector vervangtaken voor de gemiste verplichte aanwezigheden. Hiervoor dien je zo snel mogelijk contact op te nemen met de betrokken lector.

Permanente evaluatie: laattijdig indienen van opdrachten en bijhorende consequenties

  • Het laattijdig (na de deadline) indienen van een opdracht resulteert in een 0-score voor die opdracht. Bij gewettigde afwezigheid deel je jouw afwezigheid mee vóór de deadline via de webmodule ‘Mijn afwezigheden’ in iBaMaFlex. Je uploadt het ziekteattest of bewijs van overmacht binnen de 2 kalenderdagen na de gemiste evaluatie via diezelfde webmodule Mijn afwezigheden’ in iBaMaFlex (attesten voor deelname aan een rijexamen, privéafspraken, etc. vallen niet onder de noemer van overmacht). Bij ‘gevolgen’ kies je de optie ‘Ander’ en schrijf je ‘deadline opdracht’. Je dient de opdracht binnen de 2 kalenderdagen in nadat deze wettige reden is opgehouden te bestaan. De behaalde punten van de opdracht vervangen de 0-score van de gemiste deadline.

 

Inclusieve maatregel extra examentijd

  • Voor alle schriftelijke en digitale ‘kennis- en inzichtstoetsen’ en ‘vaardigheidstoetsen’ binnen en buiten de examenreeks geldt dat de totale examentijd voor deze toets bestaat uit de voorziene tijd voor deze toets plus 1/4e extra examentijd voor alle studenten. De extra examentijd als individuele aanpassing is hierbij dus inbegrepen. Meer info is terug te vinden via de online leeromgeving bij de examenrichtlijnen.