Artesis Plantijn Hogeschool Antwerpen
Onderwijs en Training
GE Middeleeuwen 2 B43212/3589/2627/1/30
Studiegids

GE Middeleeuwen 2 B

43212/3589/2627/1/30
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Educatieve bachelor in het secundair onderwijs, trajectschijf 1
    Keuzeoptie:
    • Geschiedenis
  • Educatieve bachelor secundair onderwijs (1 onderwijsvak, Antwerpen)
    Keuzeoptie:
    • Geschiedenis
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Co-titularis(sen): Colman Vicky
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 2
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 15.03.2027 (2de semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid/tolereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie/tolerantie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 150,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

De evaluatie bestaat uit een mondeling examen met schriftelijke voorbereiding tijdens de examenperiode. Studenten beantwoorden zowel kennis- als inzichtvragen, waarbij ze aantonen dat ze de leerinhoud beheersen en kunnen toepassen. Tijdens de lessen worden voorbeeldvragen en bijhorende antwoorden besproken ter ondersteuning van de voorbereiding op het examen.

OLR-Leerdoelen

Diepgaande vakinhoudelijke expertise en brede domeinkennis
De student analyseert historische bronnen in functie van een historische vraag en beoordeelt hun betrouwbaarheid, context en bruikbaarheid.
De student beschrijft kenmerken van de hoge middeleeuwen en verklaart belangrijke politieke en maatschappelijke ontwikkelingen.
De student verklaart de Europese politieke evoluties in de late middeleeuwen.
De student verklaart de Europese machtverhoudingen in de late middeleeuwen en verbindt deze met conflicten en allianties.
De student beschrijft de sociaal-economische evoluties in de late middeleeuwen en verklaart hun gevolgen voor de samenleving.
De student beschrijft kenmerken van kunst en religie in de middeleeuwen en verklaart hun maatschappelijke betekenis.
De student situeert ontwikkelingen in de hoge en late middeleeuwen in tijd en ruimte aan de hand van een tijdlijn en historische kaarten.
De student formuleert historische vragen over de middeleeuwen en werkt met deelvragen.

Leerinhoud

In dit opleidingsonderdeel verwerft de student inzicht in de kenmerken en ontwikkelingen van de hoge en late middeleeuwen. De cursus behandelt belangrijke politieke en maatschappelijke evoluties in Europa en analyseert machtsverhoudingen, conflicten en allianties in de late middeleeuwen. Daarnaast wordt aandacht besteed aan kunst en religie, en hun maatschappelijke betekenis binnen de middeleeuwse samenleving. Studenten leren historische ontwikkelingen te situeren in tijd en ruimte aan de hand van een tijdlijn en historische kaarten. Verder ontwikkelen zij vaardigheden in het formuleren van historische vragen en deelvragen en in het analyseren en kritisch beoordelen van middeleeuwse bronnen in functie van een historische vraag, met aandacht voor betrouwbaarheid, context en bruikbaarheid.

Studiematerialen

Lesmateriaal op het digitale leerplatform DigitapVerplicht
PowerpointpresentatiesVerplicht
Studiewijzer GE Middeleeuwen 2Verplicht
  • Auteur: Vicky Colman
Atlas van de algemene en de Belgische geschiedenisVerplicht€ 44,95
Handboek Een kennismaking met de middeleeuwse wereldVerplicht€ 28,50
  • Auteur: Bejczy

Onderwijsorganisatie

Dagtraject
Hoor- en/of werkcolleges (dagtraject)21,00 uren
Werktijd buiten de contacturen (dagtraject)54,00 uren
Flexibel traject
Hoor- en/of werkcolleges (flexibel traject)12,00 uren
Werktijd buiten de contacturen (flexibel traject)63,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00Mondeling examen met schriftelijke voorbereiding
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeKennis- en inzichtstoets in de examenreeks100,00Mondeling examen met schriftelijke voorbereiding

Toetsing (vervolg)

De student wordt beoordeeld op basis van de vooropgestelde competenties, leerdoelen, lesdoelen en beheersingsniveaus.
Deze lesdoelen en beheersingsniveaus staan in detail omschreven in de bij de ECTS-fiche/het OLOD behorende studiewijzer. De beoordeling/toetsing ervan gebeurt op basis van alle richtlijnen vermeld in deze studiewijzer..