Leiderschap40651/3703/2627/1/40
Studiegids

Leiderschap

40651/3703/2627/1/40
Academiejaar 2026-27
Komt voor in:
  • Bachelor in de communicatie, trajectschijf 3
  • Bachelor in het human resources management, trajectschijf 3
  • Bachelor in het sociaal werk, trajectschijf 3
    Keuzepakket:
    • 3de bachelor
  • Kruisbestuiving Hogeschool
Dit is een enkelvoudig opleidingsonderdeel.
Studieomvang: 3 studiepunten
Co-titularis(sen): Van Wezel Liesbeth
Onderwijstalen: Nederlands
Kalender: Semester 1
Dit opleidingsonderdeel wordt gequoteerd op 20 (tot op een geheel getal).
Mogelijke grensdata voor leerkrediet: 01.12.2026 (1ste semester)
Tweede examenkans: wel mogelijk.
Delibereerbaarheid: Dit opleidingsonderdeel komt in aanmerking voor deliberatie onder de voorwaarden van de opleiding waarvoor je bent ingeschreven.
Totale studietijd: 78,00 uren

Volgtijdelijkheid

Op dit opleidingsonderdeel is er geen volgtijdelijkheid van toepassing.

Korte omschrijving

Dit opleidingsonderdeel richt zich op de ontwikkeling van leiderschapscompetenties op drie niveaus: het persoonlijke, het interpersoonlijke en het organisatorische niveau.

Op persoonlijk niveau ontwikkel je inzicht in wie je bent als professional, welke richting je uit wil en hoe je daar bewust naartoe kan groeien. Je leert je eigen functioneren proactief sturen met aandacht voor welzijn en motivatie, en neemt je loopbaanontwikkeling doelgericht in handen.

Op interpersoonlijk niveau leer je hoe je effectief samenwerkt met anderen. Je ontwikkelt vaardigheden om invloed uit te oefenen en mensen te inspireren en motiveren. Daarnaast leer je hoe je via coachend leiderschap anderen kan begeleiden in hun groei en ontwikkeling.

Op organisatorisch niveau ligt de focus op het begrijpen en begeleiden van dynamieken binnen teams en organisaties. Je leert hoe verbinding te creëren binnen teams, hoe verandering te ondersteunen en hoe om te gaan met weerstand. Je leert hoe je bijdraagt aan een context waarin samenwerking, betrokkenheid en ontwikkeling centraal staan.

Door een combinatie van theoretische kaders en technieken, reflectie en praktijkgerichte oefeningen pas je deze inzichten toe in realistische situaties en werk je actief aan je eigen ontwikkeling als leider en communicator.

OLR-Leerdoelen

Je toont inzicht in verschillende leiderschapsstijlen en -competenties in relatie tot de organisatiecontext en vertaalt deze naar passend gedrag.
Je analyseert teamdynamieken en communicatiepatronen en werkt gerichte interventies uit om samenwerking, vertrouwen en betrokkenheid in diverse teams te versterken.
Je neemt een inspirerende en verbindende leiderschapsrol op en oefent op een ethische en doeltreffende manier invloed uit bij het vinden van oplossingen.
Je toont zelfinzicht in je waarden, drijfveren en sterktes en vertaalt dit naar een onderbouwde persoonlijke missie en visie.
Je reflecteert systematisch op je leerproces, gedrag en samenwerking en vertaalt deze inzichten naar gerichte verbeteracties.
Je ontwikkelt en onderbouwt een loopbaanstrategie gericht op werkgeluk en levenslang leren en vertaalt deze naar concrete acties en ontwikkelstappen.
Je analyseert factoren die invloed hebben op stress en energie en past onderbouwde interventies toe om het eigen werk en dat van medewerkers proactief en duurzaam te organiseren en optimaliseren.
Je past coachingsvaardigheden en -technieken toe om anderen te begeleiden in hun motivatie en ontwikkeling.
Je past principes en modellen van veranderingsmanagement toe en werkt een aanpak uit om individuen en teams te begeleiden in verandering en bij weerstand.

Leerinhoud

Persoonlijk niveau

• Zelfbewustzijn en persoonlijk leiderschap: wie ben ik en waar sta ik voor?
• Persoonlijke (loopbaan)ontwikkeling: waar wil ik naartoe groeien en hoe geef ik richting aan mijn loopbaan?
• Effectief leiderschap: hoe haal ik het beste uit mezelf en creëer ik duurzame impact? 

Interpersoonlijk niveau

• Situationeel en transformationeel leiderschap: hoe stem ik mijn leiderschap af op de situatie en krijg ik anderen mee?
• Coachen en motiveren: hoe help ik anderen groeien en gemotiveerd blijven?

Organisatorisch niveau

• Verbinding en team performance: hoe creëer ik verbinding zodat een team optimaal kan presteren? 
• Veranderen: hoe begeleid ik verandering & ga ik constructief om met weerstand?

Studiematerialen

StudiewijzerVerplicht
PowerPoint presentatiesVerplicht
Digitap APVerplicht
  • Auteur: AP Hogeschool Antwerpen

Onderwijsorganisatie

Examentijd
Voorziene tijd voor toetsing3,00 uren
Werkvormen
Hoor- en/of werkcolleges14,00 uren
Vormen van groepsleren7,00 uren
Werktijd buiten de contacturen54,00 uren

Toetsing

Evaluatie(s) voor de eerste examenkans
MomentVorm%Opmerking
Eerste examenperiodeReflectieopdracht50,00Deze reflectieopdracht bestaat uit 2 onderdelen, waarbij het eerste onderdeel de lessen 1 en 2 omvat en het tweede onderdeel de lessen 3 en 4 betreft. Aanwezigheid tijdens de lessen is sterk aanbevolen en essentieel om te slagen voor de reflectieopdrachten. Voor meer informatie en de planning zie studiewijzer.
Eerste examenperiodeVaardigheidstoets hands off50,00Deze vaardigheidstoets betreft de overige 3 lessen, namelijk les 5, 6 en 7. Aanwezigheid tijdens de lessen is sterk aanbevolen en essentieel om te slagen voor de vaardigheidstoets. Voor meer informatie en de planning zie studiewijzer.
Evaluatie(s) voor de tweede examenkans
MomentVorm%Opmerking
Tweede examenperiodeReflectieopdracht50,00Deze reflectieopdracht bestaat uit 2 onderdelen, waarbij het eerste onderdeel de lessen 1 en 2 omvat en het tweede onderdeel de lessen 3 en 4 betreft. Aanwezigheid tijdens de lessen is sterk aanbevolen en essentieel om te slagen voor de reflectieopdrachten. Voor meer informatie en de planning zie studiewijzer.
Tweede examenperiodeVaardigheidstoets hands off50,00Deze vaardigheidstoets betreft de overige 3 lessen, namelijk les 5, 6 en 7. Aanwezigheid tijdens de lessen is sterk aanbevolen en essentieel om te slagen voor de vaardigheidstoets. Voor meer informatie en de planning zie studiewijzer.

Toetsing (vervolg)

De resultaten van deelonderdelen waarvoor je in de eerste examenperiode geslaagd was, worden automatisch overgedragen naar de tweede examenperiode. Deelonderdelen waarvoor je geslaagd was in de eerste examenperiode hoef je dus niet te herkansen. Let wel, dit principe van puntenoverdracht is niet van toepassing wanneer blijkt dat je ook in de tweede examenperiode niet geslaagd bent en dit olod moet hernemen in een volgend academiejaar. Er is nooit puntenoverdracht van onderdelen waarvoor je niet geslaagd bent, deze onderdelen ben je verplicht te herkansen. In de tweede examenperiode worden deze scores automatisch op nul gezet. Zonder herkansing geen punten.